درباره قصرشیرین
پنج شنبه, 26 بهمن 1396 ساعت 15:58

درباره قصر شیرین

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شهرستان قصرشیرین

شهرستان قصرشیرین از شهرستان های استان کرمانشاه ایران است. مرکز این شهرستان شهر قصرشیرین است. سومار دیگر شهر آن است. شهرستان قصرشیرین از شمال و غرب به کشور عراق از جنوب به استان ایلام از شرق به شهرستان های سرپل ذهاب و گیلانغرب محدود می شود. شهرستان قصرشیرین در سرشماری سال ۱۳۷۵، بالغ بر ۲۰۰۰۶ نفر جمعیت داشت که از این تعداد ۱۳۰۵۲ نفر ساکن در نقاط شهری و ۴۵۱۷ نفر ساکن درنقاط روستایی و بقیه غیر ساکن بوده اند، جمعیتی از مردمان قصرشیرین، بخش سومار و دهستان نصرآباد از ایل کلهر ایوان غرب می باشند.

شهرستان قصرشیرین بر سر راه اصلی تهران بغداد قرار داشته و از قدیم آباد بوده است. مشهورترین اثر باستانی آن چهارطاقی است. آثار عمارتی معروف به عمارت خسرو در این شهر وجود دارد که از آثار باستانی ایران است. مردم قصرشیرین کرد زبان هستند. از دیگر بناهای تاریخی آن کاروانسرای شاه عباسی که پس از ترمیم و بازسازی، به موزه مردم شناسی قصر شیرین تبدیل شده است. قلعه جوامیر نیز اثر تاریخی دیگری در این شهراست. تپه سرسبز تفریحی در این شهرستان با نام فلاحت وجود دارد.

شهرستان قصرشیرین با داشتن ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارای دو مرز رسمی پرویزخان و خسروی می باشد که مرز رسمی پرویزخان با اقلیم کردستان عراق و مرز خسروی با حوزه عربی عراق هم مرز است.

خواندن 199 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 26 بهمن 1396 ساعت 16:03

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 رای
در حال حاضر هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location