مقالات
یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 13:13

سنجش ارتباط بین بدبینی سازمانی و کیفیت خدمات سازمانی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مقدمه

بدبینی یکی از موضوع های رفتاری است که اثرهای مهمی بر سازمان دارد. محدود کردن تصورهای در مورد بدبینی سازمانی منجر به چشم پوشی از محرومیت ها و معایبی می شود که افراد بدبین در مورد سازمان خود احساس و بیان می کنند. بدبینی سازمانی رفتارهای نهان و آشکاری را که پیامدهای سازمانی مهمی دارند، مجسم می کند. اجزای رفتاری بدبینی سازمانی مرتبط با دیگر مفاهیم سازمانی نیز هستند. یافتن اجزای رفتاری و محرک بدبینی سازمانی و ارتباط بین آنها و سایر مفاهیم سازمانی می تواند کمک شایانی در جهت کاهش آن در سازمان ها نماید. درک دلایل و پیامدهای بدبینی سازمانی می تواند در کنترل یا کاهش اثرهای منفی این مفهوم به مدیران یاری رساند. برای نمونه، تفاوت در قدرت، کیفیت روابط و ادراک از سیستم منابع انسانی می تواند بر میزان بدبینی سازمانی اثرگذار باشد. یافتن این موضوع که چه متغیرهایی با بدبینی سازمانی مرتبط هستند، می تواند در تصمیم گیری به مدیران کمک شایانی نماید. اين روزها موضوع بدبینی سازمانی ناشي از كار و زندگي در بيان عامه مردم متخصصان آموزشي، مددكاران، متخصصان بهداشت و ساير كساني كه مسئوليت اجرایی مردم را به عهده دارند بسيار رايج بوده و در راس امور قرار دارد. پژوهشگران عمدتاً به چگونگي ايجاد بدبینی سازمانی و نحوه‌اي كه افراد از نظر فيزيولوژيكي و رواني در موقعيت‌هاي فشار زا واكنش نشان مي‌دهند توجه دارند. زماني كه اين عوامل شناسايي شد سازمان ها بايد قادر به كنترل اين محرك‌هاي فشار زا باشند، زيرا آن¬ها ايجاد اضطراب و نگراني كرده و نهايتاً بر هدف‌هاي كلي سازمان آسيب وارد خواهند كرد. افزون بر آن شناسايي به موقع و كنترل فشار رواني ممكن است منتهي به افزايش كارايي، خلاقيت و رضايت خاطر كاركنان گردد (اندرسون ، 2010).

علاوه بر آن¬چه كه ديگران مي‌توانند براي فرد در محيط كار و خانه انجام دهند ضروري است تا هر كس كه فشار زندگي را بر خود احساس مي‌كند و در اين زمينه تجربه فردي دارد دست به كار شده و به خود كمك كند. سازمان‌ها و موسسه ها مي‌توانند سنگ زيربناي سلامتي بيشتر و بهتر زيستن را بنا نهد، اما اين به عهدة خود افراد هست كه از اين فشارها بكاهند يا اينكه شيوه و روش فرد را تغيير دهند و از اين طريق به فرد كمك كنند و به عبارت ديگر تا زماني كه خود نقش فعالي در روند پيشگيري از ايجاد فشار و مقابله با آن به عهده نگيرد، سياست‌ها و روش‌هايي كه سازمان ها در پيش مي‌گيرند، بهره و نتيجه كلي در پي‌خواهد داشت. آنچه كه از دنياي كنوني بر مي آيد اين است كه با گذشت زمان و پيچيده تر شدن محيط هاي کاري ضرورت پرداختن به مباحث جديدتر در عرصه مطالعات سازماني که بر کارائي هرچه بيشتر کارکنان اثرگذار است، روز به روز بيشتر مي¬شود. بدبيني، نگرشي است که از نااميدي، ناکامي، و سرخوردگي شکل گرفته نشات مي گيرد. بدبيني هم چنين با تحقير، نفرت، و بي اعتمادي مرتبط است. باور اصلي مرتبط با بدبيني اين است که اصول درست کاري، عدالت و صداقت، قرباني منفعت شخصي شده است. اين نگرش منفي در بسياري از سازمان ها نفوذ کرده و دليل اصلي بسياري از پيامدهاي نامطلوب و منفي سازماني و يکي از موضوع های مشكل ساز در محل كار مي باشد (جیمز ، 1:2005).

در اين تحقيق سعي خواهد شد تا به بررسي عوامل بدبيني سازماني، کیفین خدمات سازمانی و تعهد سازمانی کارکنان پرداخته شود. با توجه به نقش مهم شرکت سایپا در صنعت خودروسازی، مي توان گفت که توجه به ابعاد مختلف تأثيرگذار بر عملکرد کارکناني که در اين شرکت به فعاليت مشغولند از اهميت زيادي برخوردار مي باشد. از جمله مهمترين اين ابعاد مي توان به نوع نگرش خوش بينانه يا بدبينانه کارکنان به سازمان اشاره نمود. کارکناني که با روحيه بالا در محيطي آرام و سرشار از انگيزه به کار مشغولند و نسبت به محيط کار خود خوشبين بوده، عملکرد مطلوب تري خواهند داشت. برعکس، کارکناني که نسبت به محيط کار خود با نوعي بدبيني دست به گريبان باشند، مطمئناً کارائي لازم را نداشته و اين امر پيامدهاي نامطلوبي را نيز براي استفاده كنندگان از خدمات و سازمان به همراه خواهد داشت. لذا برخورداري شركت سایپا از کارکناني که نسبت به محيط کار خود داراي نگرش مثبت باشند در ارائه خدمات بسيار مؤثر خواهد بود.

خواندن 146 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 13:17

نظرات (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 رای
در حال حاضر هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location